recenzije

Immolation

Kingdom Of Conspiracy

Bleed From Within

Uprising

Seven Sisters Of Sleep & Ilsa

Split

Death Wolf

II : Black Armoured Death

Wormed

Exodromos

Več izvajalcev

Antichrist Demoncore (A 3 Way Split)

Lecherous Nocturne

Behold Almighty Doctrine

Panic Overdose

Death To Capitalism

Voices

From the Human Forest Create a Fufuge of Imaginary Rain

Terror

Live By The Code

King Dude

Holy Trinity

In The Crossfire

Turn This World Upside Down

Depeche Mode

Delta Machine

Hatebreed

The Divinity of Purpose

Year Of No Light

Vampyr

This Routine Is Hell

Howl

Hierophant

Great Mother: Holy Monster

Rotting Out

The Wrong Way

banner
banner

intervju

10. 5. 2012  Goreče in prekleto: Exumer 
"Želimo, da je bend vedno v najboljši formi, ne pa da pregori v enem letu."

Čeprav ga fascinira ogenj in igra eno najbolj divjih in neukročenih zvrsti glasbe na svetu, torej thrash metal, je frontman skupine Exumer Mem von Stein zbran tip, ki vse dobro preračuna, preden ustreli.

In tako je tudi prav, saj bend izdaja svoj prvi album po 25 letih, Mem pa kljub dobri volji ne verjame, da bo skupina čez noč zavladala svetu, pač pa se zaveda trdega dela, ki ga je potrebno vložiti v glasbo in obenem daje vtis, da ne želi ponoviti preteklih napak.

Pogovor je torej tekel o ognju, thrashu, preteklosti in prihodnosti, jasno pa so pevčevi odgovori začinjeni s kako malenkostjo iz preteklosti, preveva pa jih iskrenost in volja do svojega zvanja.

Andrej Čuk: Skupina je pričela delovati pod imenom Tartaros, se motim? Kako je zvenela ta prvotna zasedba? Obstaja govorica, da ste Exumer na začetku vadili na odlagališču, je to res?

Mem von Stein: Tartaros je bilo ime prve skupine, ki sem jo na začetku l.1984 spravil skupaj. Posneli smo demo, ki pa do pred kratkim ni bil dostopen. Založba Khaosmaster Records iz Puerta Rica je izdala demo skupaj z ostalimi mojimi projekti. Z Exumer sem želel imeti zvok, ki bi nadaljeval od surovega zvoka skupine Tartaros. Z obema bendoma smo vadili pri mojem očetu na odlagališču, tako je. Ta smo lahko delali kolikor hrupa smo želeli.

AČ: Po spremembi imena je skupina naredila velik korak naprej – od demo benda do Possessed by Fire v manj kot dveh letih. Čemu tako hitro? Kaj je omogočilo ta hiter tempo?

MvS: Demo smo posneli ob koncu 1985., prvi LP pa je prišel jeseni 1986. Takrat smo vadili štirikrat oz. petkrat tedensko, živeli smo thrash metal in preprosto nismo počeli nič drugega. Poleg tega je bilo dovolj navdiha s strani drugih bendov, ki so takrat bili aktivni.

AČ: Zdaj pa smo leta 2012, katere so največje razlike med Exumer l.1985 in danes (kar pritiče glasbi, se razume)?

MvS: Stil se ni bistveno spremenil, a je jasno, da smo postali bolj zreli in da lahko bolje igramo, kot pred 25 oz. 26 leti. Zamisel je torej ohraniti takratni duh, a ga obenem predstaviti času primerno. Upam, da nam je to uspelo.

AČ: Danes poznamo novo sceno thrasha, katero so mnogi oklicali za »retro thrash«. Kako se ti zdi ta pojem? Exumer ste z določenimi skupinami tega gibanja, kot so npr. Fueled By Fire, kar tesno povezani, kako je prišlo do tega?

MvS: Smo dobri prijatelji s skupinami, kot so Merciless Death in Fueled By Fire, saj smo l.2009 v Los Angelesu skupaj nastopili na Thrasho De Mayo. Sicer pa je to le oznaka, ki jo ljudje potrebujejo, da stvar lažje določijo, thrash je thrash. Imamo nekakšen kulten status in ta se še dodatno potrjuje, ko nas bendi, kot so Fueled By Fire, poimenujejo za enega največjih vplivov, ali pa ko se kitarist skupine Merciless Death podi okoli s tetovažo našega logotipa na roki.

AČ: Pesem Fire and Damnation zveni bolj sodobno, kot sem pričakoval. Kljub temu slišim velik vpliv Slayer in Exodus, kar se mi zdi na Possessed by Fire zakon. Pride mešanica med sodobnim in staro šolo zaradi novih članov?

MvS: Ne nujno, tako sami sebe pač slišimo v letu 2012. Bilo bi žalostno, če bi se trudili z analognim zvokom in slabim štetjem posneli album. To je malo brez veze in vse prej kot to, kar konec koncev tvori thrash metal: res agresivna glasba.

AČ: Fire and Damnation – povratek k ognju. Od kod ta obsedenost s plameni?

MvS: Pri naslovu gre o nas, o naši lastni karieri. Morali smo priti skozi ogenj, a smo na koncu kljub temu bili prekleti. Zame je ogenj torej čaroben in se s pomočjo le-tega lahko izrazim. 

AČ: Album je izšel 6.4. pri založbi Metal Blade, kako je prišlo do sodelovanja?

MvS: Imeli smo več ponudb, a smo se odločili za Metal Blade, saj imamo s tem takoj založbo, ki nas lahko zastopa po celem svetu. Bend je skozi čas postal svetoven kult, morali smo najti založbo, ki zna temu streči, torej Metal Blade. Seveda je prednost tudi to, da lahko delamo z obema podružnicama, tako v L.A.-ju kot v Nemčiji.

AČ: Pesmi albuma so vse precej kratke, celo najkrajše v vaši celotni karieri; Possessed by Fire je imel Silent Death, Rising from the Sea pa istoimensko skladbo … Kako komentiraš to kratkost?

MvS: Želeli smo posneti kompaktno ploščo, ki šopa od začetka do konca. K temu ne spadajo šest ali osem minut dolge skladbe, pač pa kratki, intenzivni komadi. Res smo posneli album, ki bi si ga sami želeli poslušati. Glej Reign in Blood, kratek, kompakten in brez omahovanja!

AČ: Na začetku kariere so skupini vplivi verjetno najpomembnejša stvar. Še vedno slediš sceni in jemlješ vpliv starih bendov? Kaj novega, kar ti je všeč? MvS: Na začetku je pri nas jasen vpliv Slayer in Exodus. Lahko pa v našem zvoku slišiš še mnogo več, kot ti dve skupini. V glavnem poslušam stare reči, se mi pa zdi zadnji Onslaught album odličen. Je pa gotovo par kul bendov, kot so npr. Ghost, High on Fire ali pa Fueled By Fire.

AČ: Exumer ste že en čas spet skupaj. V 80-ih ste bili morda naječja thrash metal skupina iz Nemčije poleg Kreator, Sodom in Destruction, se razume, boste v prihodnosti povrnili slavo? Kako gledaš na situacijo sedaj, bend kot hobi ali pa vidiš možnost iz tega narediti kariero?

MvS: To bi bilo mogoče le, če bo album dobro sprejet, kaj nastane iz njega in se tako naše turnejske zahteve povečajo. Si pa nikakor ne želimo uničiti kultnega statusa benda s preveč koncerti ali bednimi platami. Exumer bomo delali na 100%, ko se lahko z bendom zaposlimo in nihče ne bo imel druge službe. Je pa res čisto dobro tako, kot je trenutno.

AČ: Pa prihodnost na splošno?

MvS: Maja bomo prvič nastopili v Mehiki, zatem pa na festivalu ''Evil Horde'' v Essnu, tudi maja, potem pa na turnejo v Južno Ameriko, in sicer v Argentino, Chile in Brazilijo. Najbrž bo še kak festivalski datum ampak prava festivalska turneja se bo zgodila v letu 2013, saj bomo jeseni igrali v ZDA in bi bilo drugače več, kot bi bilo smiselno. Želimo, da je bend vedno v najboljši formi, ne pa da pregori v enem letu.

twitter facebook